Wednesday, 21 May 2008

Cranberry Red Lips From CoverGirl

Carleen with Cover Girl Red LipsI have been into deeper lip shades lately and have been playing quite a bit with reds. One of my current favorite red lip looks comes from CoverGirl products. So the bonus is that it doesn’t cost a fortune!

I am wearing this look on my lips in the picture. Funny thing is that I was also messing with some of the new spring pinks on the rest of my face. Fortunately, those were so sheer and had worn off a bit so that they didn’t show up well in the photo, because red lips with pink cheeks and shimmery peach eyeshadow looks rather silly!

If you go for Red lips, I suggest a neutral shade smoky eye and no blush. At most, maybe just a bit of bronzer for contour. No super shimmer either! When wearing red, Let the lips stand out on their own.

CoverGirl Smoothwear lip pencil
To create the CoverGirl red lips look, I start with CoverGirl Outlast Smoothwear Lip Liner in Wine (number 125). This is a berry red lip liner, so it works well with both brighter reds and darker reds. It also is one of the few long wearing products that I really like. I’m not a fan of the long wearing lip stains and such, but the pencil is just fine and it does wear fairly long.Cover Girl TruShine Lip color Cranberry RedNext, I add a layer of CoverGirl TruShine Lip Color in Cranberry Shine (number 500). This cranberry red lipstick is a beautiful shade. TruShine is also a good name, because it does have a good shine quality for a lipstick. It is on the bright side, but not quite as bright as a fire engine red. It also wears quite well. Usually, I blot and put on a second coat before adding gloss.

Cover Girl Wetslicks Lip Gloss RedGloss is not required, but I like it both for the moisturizing feel and for the extra shine. So I top the lipstick off with CoverGirl Wetslicks Lipstick in Fire Fly (number 325). A bonus of wearing gloss is that it is easier to quickly reapply and can can make the lipstick last longer. This bright berry red gloss is also great on its own for a sheer red look.

With each product running in the $5-7 range, this is a great look for not a lot of money.

M.A.C. N Collection Lip Items

As I wrote over at Beauty and Fashion Tech, I love the M.A.C. N Collection! The neutral eye shadows in particular are perfect for me. The collection was used quite a bit on the fashion week runways for the spring collections, with the Luca Luca face chart below as one example.

Luca Luca Designer Spring Fashion Week Collections MAC Face Chart
I love several of the lip shades as well. If you are looking for a truly nude or neutral lip, or if you love tan lip shades, this is a collection to look at. When might you want to wear a nude lip? Either when you are going for an all natural look overall, or when you have something else played up. For example, if you are wearing a brightly colored eye, such as the look above that uses the Parrot shade from the originals collection, let that stand out by keeping the lips mellow. Same if you are wearing stand out blush or bronzer.

Below are the lip liner and lipstick shades. The Sublime Culture lip liner has quickly become one of my favorites and it works nicely with shade 3N. If you have read my Beauty and Fashion Tech review of the Cat Cosmetic lip liner, the shade on this one is similar and the feel is just as great (I still also adore my Cat liner though!):

MAC Lipsticks N Collection Swatches
The lipglass shades (below) are also quite nice for adding shine to your nude lip look. I have been wearing N2 quite a bit.
MAC N Collection Lipglass shades
Aside from the lip and face items, the N Collection also has nail polishes. I will be doing a post on those soon at Beauty and Fashion Tech.

Saturday, 17 May 2008

Cfare mendojne meshkujt kur bejne seks

Nuk eshte ndonje sekret I madh se meshkujt mendojne me ate shokun e ngushte qe e kan midis kembeve, eshte e pabesueshme por gjate kohes qe bejne seks meshkujve iu punon truri ne kok aq sa iu punon miku posht. Por nuk ka te bej se c’fare mendojne, ndersa perse e mendojne qe duhet te t’interesoje ty. Zbulo c’fare mendojne meshkujt gjat seksit – dhe nese duhet te merakosesh.

Derdhje e parakohshme

Ne disa raste kan merak neqoftese e kryejne punen mire, dhe disa prej tyre kan taktikat e veta per te qendruar ne zone. Kur jane ne momentin nervozohen edhe taktikat e tyre i perqendrojne per te arritur qellimin e tyre ne menyre te bukur. Qe mos te derdhin parakohe, shum meshkur distancojne veten e tyre. Dhe sa me shume qe nje djale e do nje vajze shanset jane se, aq me shpejt do arrije kulmin. Nje ekspert Seksi, Brandon Maxwell, krijuesi i “Maxwell Multiple Climax” ( orgazme shumedishte ) eshte nje teknike seksuale qe lejon meshkujt te arrine piken e kulmit here pas here pa derdhur, thot qe prandaj meshkujt nuk e shikojne femren ne sy.

“Djemt jane krijesa vizuale” thot Maxuwell. ” Kur e shofin qe goca qe duan esht e eksituar, mjafton per ata, dhe derdhen shpejt.”

Distanca emocionale qe ndihmone meshkujt qe te zjasin gjat seksit, shpesh here, e con ne pjesen tjeter te lidhjes. Per shembull, thot Maxwell, ata meshkuj qe bejne si “garipa”, dhe bejne sikur nuk e cajne koken fare per femra zakonisht merakosen neqoftese po e bejne punen mire. Nuk duan te shqetesojne veten, e ndajne trrurin edhe thone se “po e bej vetem per veten time.” Keta tipa mund te zjasin gjat ne seks, por zakonisht kur femra meson se ata nuk e plotesojne emocionalish, lidhja merr fund.

Femrat e tjera

Edhe nje mashkull qe eshte lidhur me femren me te bukur ne tere boten here pas here mundet te mendoje per femra te tjera gjat seksit. Nuk do te thote se ai do qe te ndahet me ty ose te tradhetoj, por ndonjehere ata duan variacion dhe kur e kan ndare mendjen qe duan te jene vetem me ty.
“Dhe midis nje cift te lumtur, mashkulli mendon here pas here, per femra te tjera gjat kohes qe ben seks. Keshtu qe ai kujton eksperiencat me te mira seksuale, nga 10- 20 vjet me para. Puna esht qe mos te harrosh edhe te therrasesh emrin e tjetres, prandaj thuaj gjithmon nje fjale te embel si, zemer. Disa femra shqetesohen kur e din qe i dashuri eshte duke menduar per femra te tjera, kjo gje kuptohet. Per kete gje, meshkujt mudohen ti mbajne sekret keto mendime.

Vetem per te then qe e bera

Ndonje here kur meshkujt nuk kan bere seks per kohe te gjate, edhe po nuk i eksiton nje femer, ata do ta bejne me te vetem per te then “e bera.”
Ne fund te fundit nuk i dihet se c’fare mendojne ata kur bejne seks. Po edhe femrat nuk jan te pafajshme =D.

Para Makiazhit

Perdorni nje krem hidratant perpara makiazhit, por jo nje krem shume te yndyrshem, edhe nese lekura eshte shume e thate. Beni kujdes kur te vendosni fondatinten, per te evituar njollat. Nese eshte nje produkt kremoz, vendosni nje sasi te vogel ne pellemben e dores dhe aplikojeni me sasi te vogla mbi fytyre, duke e perhapur mire me majat e gishterinjve. Nese nuk jeni te praktikuara dhe ndjeni veshtiresi me kete menyre, provoni te perdorni nje fondatinte kompakte dhe perhapeni me nje sfungjer pak te lagur per te nje efekt mbulues, dhe te thate per nje shtrese natyrale. Evitoni vendosjen e shtresave te tjera te fondatintes gjate dites. Aplikoni korrektorin perpara fondatintes, per te evituar njollat dhe defektet ne lekure.

Si ka dale moda Buzkuqit

Nëse buzët janë të plasaritura dhe të thara, buzëkuqi nuk do të japë rezultat perfekt. Përdorni më parë një shtresë kremi të yndyrshëm.
Më pas dizenjoni kunturin e buzëve me një laps. Zgjidhni të njëjtën ngjyrë me atë të buzëkuqit. Mos përdorni lapsin për të zmadhuar buzët. Më mirë në këtë rast përdorni buzëkuq të shndritshëm dhe të qartë. Evitoni përdorimin e ngjyrave të ndezura dhe shumë të shkëlqyeshme në buzë të trasha. Për buzë të holla dhe nëse keni defekte me dhëmbët, përdorni buzëkuq në ngjyrë të qartë. Sfumoni buzëkuqin shumë të errët duke vendosur më parë mbi buzë një ton sysh, duke e përhapur me kujdes në buzë, pa krijuar shtresëzime. Nëse toni del jashtë buzëve dhe lë njollë, me një shufër të vogël pambuku të lyer me qumësht pastrues, eliminoni njollën dhe më pas rregulloni vendin e pastruar me pak fondatintë. Për një makiazh që duhet të zgjasë gjatë gjithë ditës, zgjidhni një buzëkuq që nuk përhapet. Shkëlqyesi u jep volum buzëve, por duhet vendosur vetëm në qendër të buzës, pasi të keni vendosur buzëkuqin, për t’i dhënë më shumë dritë buzëqeshjes tuaj. Nëse doni të vendosni buzëkuq gjatë ditës, eliminoni çdo gjurmë që ka lënë buzëkuqi i vendosur më parë, duke e pastruar me një shami të lagur.

Zbrit 10 Vite nga Mosha

1-Vizatoni konturin e gojes.
Per te treguar 10 vite me pak nuk sherben kirurgu plastik.Mjafton te rregulloni konturin e buzeve. “ese goja eshte e definuar mire, rrudhat nuk duken shume dhe konturet e fytyres ngjajne me tonike” shpjegojne specialistet e make up-it. Mund te perdorni nje laps me te njejten ngjyre per buzet.

2-Hidratoni floket.
Te kesh fytyren e ndritshme nuk eshte vetem ceshtje lekure.Edhe floket kane rolin e tyre. Sa me te shndritshem te jene, aq me shume reflektojne drite mbi lekure. Strategjia me e mire eshte te perdorni produkte qe i ben floket te leshuar qe te shkelqejne.

3-Zbardhoni buzeqeshjen.
Dhembet e bukur te bardhe, vene me shume ne evidence gojen duke treguar mire gjithe formen e saj.
Sekreti??
Nje here ne muaj vendosni bikarbonat pluhur mbi furce ne vend te pastes se dhembeve duke i ferkuar dhembet me delikatese.

Makiazh veror 2008

Moda makiazhit veror 2008, trendi veror eshte ngjyra nga me te celura, manushaqe, roze e hapur, bojeqelli, jeshile ndezur, dhe buzet ngjyre rose te hapur.

Shtresa me ngjyra

Trendi: perdor ngjyra te ngjashme shtrese pas shtrese.

Keshille: Perzie ngjyra te errura kumbulle me lejla te hapur qe te krijosh nje perzjerje te lezecme. Buzet lyej natyrale qe mos terheqesh vemendjen nga syte.

Modelistja: Rihanna

Sy

Keshille per sy: Perdor nje ngjyre per baze ne kapakun e syrit qe te duket makiazhi i lemuar.

Perse?: perdor nje ngjyre baze per kapakun e syrit sepse duher nje fare bazamenti sic duhet ne fytyre.

Keshille: perdor ngjyra te me ndricim ose ne sy ose ne buze jo te dyja ne te njejten kohe.

Modelistja: Katie Holmes

Lapsi me ngjyre

Keshilla: Qe te shtosh drama tek syte, perdor laps me ngjyre blu, zeze, lejla e erret (ngjyra te errta). Ngjyros reth e rrotull syrit me laps, eshte e lehte dhe shum e bukur per nje nate jashte ne disko.

Modelistja: Kate Bosworth

Rimeli

Keshille: Para se te perdoresh rimelin, pastro furcen qe mos te ngjisin qerpiket. Fillo nga rrenja e qerpikut dhe duke vashduar larte levize furcen pak majtas e djethtas qe mos te ngjisin qerpiket bashke, dhe kur arrin ne fund te qerpikeve, lyer qerpiket e fundit qe te duken me shume.

Modelistja: Angelina Jolie

Furca te pastra

Keshille: Furcat duhen lare nje here ne jave. Merr nje pike shampo per floke ne dore hidh pake uje dhe ferkoje furcen dhe shtrydh llumin dhe me ne fund shplaje.

Perse?: furcat duhen lare nje here ne jave (te pakten nje here ne muaj) sepse mbidhen mikrobe dhe piselliqe ne furce dhe efekton makiazhin tuaj.

Pastrimi i makiazhit

keshilla: Hidh c’do gje qe mban ere te keqe ose ndonje gje qe jane ndare ngjyrat. Neqofte se ke ngjyra qe nuk te duken mire ty ose qe nuk i ke perdorur me koh pse i mban kot? Jepja ndonjerit ose hidhi. Sefundi vini re listen e skadimit dhe hidh c’do gje qe keni pas me shum se duhet mbajtur.

Lista e skadimit
Foundation: 1 vit
Rimel/Penel/laps: 4-6 muaj
buzekuq: 2 vjet (po ra ere hidhe)
puder: 2.5 vjet
Ngjyra syve: 2.5 vjet

Mos i Thuaj Meshkujve keto 5 Gjera

Ka vite permbi vite qe shkencetaret studjojne komunikimin midis meshkujve dhe femrave. Por sado me ndihmen e ketyre shkencetareve, femrat akoma nuk dine disa gjera. Mos i permendni meshkujve keto:

 1. “Dukesh Goxha i Lezecem.”
  Lezecem? Burrat nuk duan ta degjojne kete fjale, ta shohin, pale te jene te lezcem. Nese sbresin poshte pasi jane veshur per dicka formale, dhe ju thioni qe duken te lezecem, ka 100% shanc per tu nderruar. Burrat jane rojet e femrave, dhe lezecmeria nuk futet ne ate pikture.
 2. “Duhet te flasim.”
  Ska 3 fjale me te forta per te fikur trurin e meshkujve me shpejte se pjestim thyesash. Kur degjojne keto fjale direkt hyne ne tipin e frikacakut dhe cdo gje qe duhet bere per tu shmangur diskutimit eshte normale per burrat.
 3. “Dua te jemi shoke.”
  Jo me, me verte? Do vetem qe mos te marre me ai personi ne tel ne 2 te nates e te coje sms cdo 5 minuta. Kjo eshte dicka qe zgjat dhimbjen. Kur thua “Dua te jemi shoke” domethene ka akoma shanc per dicka me teper. Me mire thuaj sdu me te pa me sy, shporru. Atehere sqarohen gjerat.
 4. “Ska rendesi madhesia.”
  O do ket shume lek ai person qe ja thua, ose ke rene ne dashuri shume thelle. Te tere e dine qe madhesia e mjeteve sekrete te meshkujve kane rendesi. Faljani meshkujve kur skane ca bejne me komitetin qendror. Prandaj mundohen tju mbajne mire me gjera te tjera.
 5. “Te pelqeu ajo.”
  Po, sigurisht. E kane ne gjak. Standartet e tyre jane shume me te ulta se c’kan femrat. Vetem per ate arsye sdo te thote se mendojne me pak per femrat. Mundohem ta fshehin qe pane ate femren tjeter duke hecur por ne shumicen e rasteve skan ca bejne. Per femrat, kur nje tjeter kalon dhe i dashuri juaj e sheh me bisht syri, me mire mos thuaj gje fare dhe be sikur se pe.